News

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

 

 

 

Професор доктор Тодор Бояджиев на 90 години

 

Проф. Бояджиев е роден е на 11 ноември 1931 г. в Ивайловград в семейството на бежанци от Беломорска Тракия. Тракийските корени го връщат тук като учител по български език, след като завършва Българска филология в Софийския държавен университет (1955), а тракийските говори стават негов траен научен обект. Към университетска кариера го насочват неговите преподаватели, сред които са проф. Кирил Мирчев, проф. Стойко Стойков и проф. Любомир Андрейчин.

През 1960 г. става асистент в Катедрата по български език на Софийския университет. Специализира в Прага (1967/1968). Защитава докторат на тема „Говорът на с. Съчанли, Гюмюрджинско“, с научен ръководител проф. Стойко Стойков. Това изследване, както и трудовете му „Говорът на тракийските преселници в с. Орешак“ и „Български говори в Западна (Беломорска) и Източна (Одринска) Тракия“ го утвърждават като най-добрия познавач на тракийските говори.

През 1989 г. е избран за член-кореспондент на БАН.

Професионалната му биография включва дългогодишна преподавателска работа по съвременен български книжовен език, българска диалектология и езикова култура в университетите в София, Шумен, Велико Търново, Пловдив, в Москва и Хамбург. Той е утвърден автор на университетски учебници, сборници и помагала, на учебници по български език за българското училище. Дългогодишен главен редактор на сп. „Български език и литература“. Той е дългогодишен ръководител на катедра, зам.-декан и декан, ръководител на архива по диалектология в Софийския университет. Ръководител е на Лабораторията по експериментална фонетика към Софийския университет и Института по български език на БАН. Директор е на Института за български език.

Пожелаваме на проф. Бояджиев много здраве!

                                                          

От колегите от Катедрата по български език

От колегите от Факултета по славянски филологии

 

 

 

Конкурс за разработване на научни проекти - 2019 г.

 

 

Уважаеми колеги,

 

Официално стартира конкурсът за подаване на научни проекти за 2019 г.

 

Цялата информация по процедурата можете да намерите на следната връзка:

http://eservices.uni-sofia.bg/projects/

 

Приложимите образци и документи са налични на посочения адрес.

Срокът за подаване на проектите е 20 март 2019 г.

 

Председател на Комисията по НИД за ФСлФ:

проф. д-р Петя Осенова

 

 

СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТИ И ДОКТОРАНТИ ПО ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛНОСТИ

 

Консултантската компания PwC България започна кампанията "Най-важният урок". Конкурсът е в подкрепа на амбициозни български студенти и докторанти,  мотивирани да се развиват успешно в образователната сфера в страната.

 

"Най-важният урок" ще отличи 11 младежи с едногодишни стипендии по 6000 лв. и едномесечен стаж по специалността. В конкурса могат да участват български  студенти и докторанти, изучаващи педагогически специалности или записали се  в програми за придобиване на педагогическа правоспособност. Необходимо е  кандидатите да имат мотивация да се развиват в образователната сфера у нас. За да участват, трябва да изпратят есе на тема "Най-важният урок. Послание към бъдещите ми ученици". Независимо експертно жури ще избере победителите.

 

Студентите и докторантите могат да кандидатстват, като изпратят есето си тук

(https://www.pwc.bg/lesson).

 

Краен срок: 17 март 2019 г.

 

Плащане на семестриални такси чрез СУСИ – 2018/2019 уч. г., летен семестър, редовно и задочно обучение

 

 

 

Стартира кампанията за плащане на семестриалните такси за редовно обучение за летния семестър на 2018/2019 учебна година. Кампанията ще бъде достъпна от студентския профил в СУСИ в периода 21 януари - 22 февруари 2019 г.

Кампанията за задочно обучение продължава до 31 януари 2019 г. , като плащането на такси през студентския профил ще остане възможно и след тази дата, до края на кампанията за редовно обучение, но студентите задочно обучениe трябва да имат предвид, че крайният срок за тяхното записване в отдел "Студенти" е 31 януари и плащането след тази дата е на тяхна отговорност и не им гарантира записване.

За плащане чрез СУСИ се използва системата за разплащане на ePay / EasyPay. За извършване на плащането операторът Ипей АД начислява съответни такси

https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/node/7411.

При такова плащане отпада необходимостта от получаване на печат за платена такса в студентската книжка. Остава необходимостта от записване в отдел "Студенти" .

Забележка. Кампанията не важи за новоприетите от този летен семестър студенти. Те трябва да заплатят семестриалната си такса по някой от останалите възможни начини.

 

Подробна информация:

https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/plashchane-na-studentski-semestrialni-taksi-0

 

При проблеми, свързани с плащането чрез СУСИ, моля обръщайте се към администраторите на СУСИ за Факултета по славянски - инсп. Емилиян Николов, каб. 132, тел. 9308 387, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.